Botoks

Botoks

San Francisco da Dr. Alan Scott adında bir göz doktoru araştırmaları esnasında bir çeşit askeri biyolojik silah olan botulizm ile tanıştı. Daha sonra bir kimyacı arkadaşıyla çalışarak botoks’u yani ilk adı Oculinum olan ürünü bulmuştur. İlk zamanlarda göz tedavilerinde kullanılan botoks un alın çizgilerini ve kazayağı bölgesi dediğimiz göz çevresi çizgilerini düzelttiği de fark edilince kozmetikte de sıkça kullanılmıştır. Günümüzde kadınlarımızın vazgeçemedikleri uygulamaların en başında yer alan botoks yüz bölgesindeki çizgi kaslarını geçici olarak felç eder ve çizgiler yaklaşık olarak 3-6 ay boyunca kaybolur. Tüm alın bölgesi, kaş ortası, kaz ayakları, göz çevresi çizgileri ve dolgu öncesi dolgu altı olarak uygulama alanları mevcuttur. Botoks sadece kozmetikte değil aynı zamanda aşırı terleme tedavisinde ve migren ağrılarının azaltılmasında da etkilidir. Son zamanlarda nadirende olsa göğüs ve popo dikleştirme operasyonlarında kullanıldığında görülmektedir.

Botoks ile migren tedavisi: Amerikan ilaç dairesi FDA geçen ekim ayında botoksun migren tedavisinde kullanılması için de onay verdi. Bir KBB uzmanı eşliğinde belirlenen yedi bölgeye enjekte edilen botoks sayesinde migren ataklarının azaldığı ve hafiflediği görülmektedir. Kozmetik olarak yapılan botoks uygulamaları da migren ataklarının hafiflemesini ve azalmasını sağlamaktadır.

Botoks ile aşırı terleme tedavisi: Aksiler hiperhidroz olarak bilinen aşırı terleme koltuk altı ve avuç içi gibi bölgelerde ter bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Beş dakikalık kısa bir işlem sonucunda terlemenin yoğun olduğu bölgeye uygulanan botoks ter bezlerini bloke ederek bölgedeki terlemeyi azaltır. Yaklaşık yedi ay boyunca çok daha konforlu bir dönem geçirmenize yardımcı olur. Botoks yaklaşık yedi yıldır bu alanda güvenle kullanılmaktadır.

Genel olarak her ne kadar gebelik üzerinde bir çalışma yapılmasa da botoks un gebelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Merkezimizde kozmetik amaçlı ve terleme tedavisi alanlarında botoks uygulamaları yapılmakta olup uzmanlarımızdan bu konuda daha detaylı bilgi almanız mümkündür.