Saç için prp

Saç tedavileri için PRP

PRP Trombositten zengin plazma (PRP=platelet rich plasma), kişiden alınan küçük miktardaki kanın özel bir tüpe konularak laboratuarda bir dizi işlemden geçirildikten sonra elde edilen trombositten zengin plazmanın, yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi yönteminin adıdır. Trombosit denilen kan hücreleri, vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımı ve doğal haline dönüşmelerini sağlamak için gerekli "büyüme faktörlerini" yapısında barındırmaktadır. Eğer dokularımızda herhangi bir hasar olursa bu kan hücreleri, hasarlı dokuya gelerek onarım sürecini başlatırlar. PRP tedavisinde ise normal şartlar altında toplanan trombositler çok daha yoğun bir şekilde uygulama bölgesine enjekte edilmekte ve böylece onarım süreci hızlı ve güçlü bir şekilde başlatılmaktadır. PRP yöntemi cilt gençleştirme, yara iyileşmesi, saç dökülmeleri, saç ekimi ve sivilce izi tedavilerinde kullanılmaktadır.

Saç tedavilerinde son dönemlerde sıkça başvurulan PRP yöntemi mezoterapiye göre daha az yan etkisi olan bir yöntemdir. Tamamen kişinin kendi kanından alınan trombositler kullanılır ve herhangi bir katkı maddesi eklenmez.

Saç ekimi esnasında da alınan greftlerin üzerine prp eklenir ise kökler daha ekime başlamadan önce beslenmeye başlar ve başarı oranı bir nebze daha artar. Saç tedavilerinde prp saç derisinin daha sağlıklı olmasını ve bölgedeki kılların daha iyi beslenmesini sağlar.