Bayan lazer epilasyon

Bayan lazer epilasyon

Lazer epilasyon erkeklerde de bayanlarda da ağda epilatör cımbız ve jiletleme yöntemlerine nazaran çok daha etkili ve çok daha ekonomiktir. Lazer ışınları bir lambadan çıkan kırmızı yada saydam renkli ışık demetleridir. Bu ışık demetleri melanin (kıla ve tenimize renk veren pigment) yada hemoglobine tutunarak absorbe olur ve enerjiye dönüşürler. Kıl kökünde oluşan bu yüksek enerji ve ısı kıl kökünü yani kıl üreten folükülü harap ederek yeniden kıl oluşumunu engeller. Bu uygulama sadece aktif (anagen faz) durumda olan kıllara etki eder. Vücudumuzda her dönem sadece %20 lik kıllar aktif durumdadır. Bu nedenle lazer epilasyon birkaç seanslık bir uygulamadır. Ortalama 4-6 haftada bir uygulanır ve gözle görülür iyi sonuçlar alabilmek için 6-8 seans uygulamak gerekir.

Lazer epilasyon genelde açık renkli tene ve koyu renkli kıllara sahip olan kişilerde daha etkilidir. Ülkemizde bu alanda kullanılan 3 tane lazer epilasyon sistemi vardır. Bunlar Alexandrite Lazer, Diode Lazer ve ND-Yag Lazer epilasyon sistemleridir. Alexandrite ve Diode lazer epilasyon sistemleri melanin tarafından absorbe edildikleri için belirli bir cilt tipine kadar etkilidirler. ND-Yag Lazer epilasyon sistemi ise hemoglobine tutunup absorbe olduğu için çok koyu renkli cilt tiplerinde bile etkilidir. Lazer epilasyon beyaz, sarı, gri ve kırmızı renkli kıllarda etkili olmaz. Merkezimizde her türlü cilt tipine işlem yapabilmek için Alexandrite Lazer ND-Yag Lazer ve Elktroliz (iğneli epilasyon) sistemlerini kombine olarak kullanmaktayız.

Lazer epilasyon mevcut kıl büyümesini kalıcı olarak tedavi ettiğinden dolayı hiçbir lazer genetikten, yaştan, ilaçtan veya dengesiz hormonlardan kaynaklanan kıl büyümesini engelleyemez. Dengesizliğin yaygın bir formu da bayanların yaklaşık %7’sini etkileyen Polikistik Over Sendromudur. Devamlı sürdürülen tedavilerde bu tarz durumların tedavisi gerekebilir. Hastanemizde ayrıca polikistik over sendromu için çalışmalar yapılmaktadır.
I Beyaz; çok açık; kızıl ya da sarı saç, mavi göz; çiller Her zaman yanar, asla bronzlaşmaz
II Beyaz; açık; kızıl ya da sarı saç; mavi, ela ya da yeşil göz Genellikle yanar, zorlukla bronzlaşır
III Krem rengi; açık; herhangi bir göz ya da saç rengi; çok yaygın Bazen hafifçe yanar, yavaş yavaş bronzlaşır
IV Kahverengi; tipik Akdenizli - Kafkas cildi Nadiren yanar, kolayca bronzlaşır
V Koyu Kahverengi; Ortadoğulu cilt tipleri Çok nadiren yanar, çok kolay bronzlaşır
VI Siyah Asla yanmaz, çok kolay bronzlaşır