Akne bakımı

Akne Bakımı

Ergenlik döneminde hormonal faktörlerin etkisiyle yağ bezleri faaliyetlerini artırır ve cilt yağlanmaya baslar. Yağ salgısı, kanalların çıkışını daraltır ve bu tıkanıklılığa dönüşür, sonunda problemler oluşmaya başlar. Okside olan bu salgılar, siyah noktaları oluşturur. Daha sonra, bakterilerin (propionibakterium akne) devreye girmesiyle iltihap büyür, çevre dokulara baskı yapar ve yayılmaya başlar. Böylece ağır iltihaplı aknelere, kiste ve apselere yol açar.

Oluşumun Faktörleri

Aknenin genetik olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca günlük yaşamda sıkça kullanılan bazı kozmetik kremler, yağ bazlı nemlendiriciler ve yağ bazlı formüller içeren kozmetikler de aknenin oluşumuna yol açabilir. Seçtiğiniz ürünün üzerinde "nonkomedojenik" ve "non aknejenik" ibaresi olmasına dikkat etmeyi unutmayın. Kimyasal madde ve petrol üretim tesislerinde, sıcak ve nemli şartlarda çalışanlarda, hidrokarbonatlar, sanayi yağları ve kömürle temasta bulunan insanlarda da sıkça akne görülür ve üstelik bu akneler ilerler. Tedavi amacıyla kullanılan kortizon gibi bazı ilaçlar da akneye neden olabilir veya var olan akneleri çoğaltabilir. Akne oluşturan bir başka önemli neden de strestir.

Akne tedavisinde yapılması gerekenler

  • Yüzünüzü günde en az 3-4 defa cildin tipine göre uygun bir temizleyici ile yıkayın.
  • C vitamini ve çinko açısından zengin olan portakal, limon, üzüm gibi meyvelerin ve diğer gıdaların alımını arttırınız.
  • Bol miktarda su içiniz.
  • Sivilcelerinizi enfeksiyona, pigmentasyona ve kötü iz kalmasına neden olacağı için kesinlikle sıkmayın ve kaşımayın.
  • Yağlı kozmetikleri kullanmaktan sakının.
  • Stresten kaçının.

Merkezimizde akne bakımına yönelik olarak; Miceoneadle, L.E.D. Terapi, medikal cilt bakımları ve ayrıca Skin Clinic ürünleri ile kozmetik bakımlar yapılmaktadır.